Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

Fermente mi ısıl işlemli sucuk mu? - Adana Gönüllü Gıda Güvenliği Merkezi Derneği
   
 Fermente mi ısıl işlemli sucuk mu?

Fermente mi ısıl işlemli sucuk mu?
 Yazı Boyutu

 Tarih : 18.02.2019 - 16:00:02 


Fermente Sucuk ve ısıl işlem görmüş sucuk arasındaki fark


Fermente Sucuk ve ısıl işlem görmüş sucuk arasındaki fark:

Sucukların kılıfa konulma esnasına kadar fazla bir fark yoktur . Kılıfa konulduktan sonra fermente sucuk ekstra bir işlem görmez ve kendi kendine bırakılarak kuruması, olgunlaşması beklenir. Isıl işlem görmüş sucuklarda ise bu olgunlaşma sürecine ısıyla müdahale edilir ve son ürün çıktı süresi kısaltılır. Bu nedenle ısıl işlem görmüş sucuklar fermente sucuklara göre daha ucuzdur. Ayrıca bu işlemin bir diğer amacı da üretim süresini kısaltarak üretim kapasitesini arttırmaktır.Peki hangi sucuğu tercih etmeliyiz ?

Ülkemizde bir üniversitenin yaptığı fermente sucuk ile ısıl işlem görmüş sucuğun kıyaslandığı bir çalışmada; aralarında koku, lezzet ve görünüm olarak fark bulunamamıştır. Aynı araştırmada ısıl işlem görmüş sucuğun daha fazla tüketilme nedeninin ise daha ucuz olduğundan kaynaklandığı belirtilmiştir.Yapılan bilimsel çalışmalar nasıl bir sonuç ortaya çıkarsa çıksın; 30 günlük bir olgunlaştırma işlemini 3-5 güne sıkıştırmak; fiyat olarak neden fermente ürünün daha pahalı olduğunu ortaya koymaktadır.Yapılan araştırmalar ne gösterirse göstersin, lezzet olarak bir fark yok denmektedir. Bunun sebebinin şirketlerin baskısından kaynaklandığını düşünüyorum. Zira özellikle Kayseri’ye gidip orjinal fermente sucuğun tadına baktığınız anda ısıl işlem görmüş sucuğu bir daha tüketmeyeceğiniz kanaatindeyim. Bunu kendiniz deneyerek karar verebilirsiniz.

Sucuğa Nitrit ve Nitrat neden katılır ? Sucuğa etkisi nelerdir ?

Sucukta gerekli tat ve aromayı korumak amacıyla, renginin daha kırmızı olması ve en önemlisi Clostridium  botulinum adlı bakterinin çoğalmasını önlemek için sucuklarda katkı maddesi olarak nitrit ve nitrat kullanılır. Bu kimyasallar sucuğun görüntüsünü güzelleştirmenin yanında vücudumuza da bazı zararlı etkilerde bulunurlar.

Nitrit ve nitrat tuzları kanımızdaki oksijen taşıyan hemoglobinlerin yapısını bozarak toksik bir etki yaratır ve kanda taşınan oksijen miktarının azalmasına sebep olurlar. Bu kimyasalların vücuda sık sık alınması kan dolaşımını ve dolaylı olarak tüm organları olumsuz etkiler. Aşırı kullanımı ise ölümle bile sonuçlanabilir.

Burada önemli olan nokta nitrit ve nitratın ne kadar kullanıldığıdır. Isıl işlem görmüş, kürlenmiş veya kurutulmuş et ürünlerinde kalıntı sodyum nitrit miktarının en çok 50 mg/kg, kalıntı sodyum nitrat miktarının ise en çok 250 mg/kg olabileceği belirtilmiştir. Tabii ki ülkemiz koşullarında ne kadar denetim yapıldığı ortadadır. Ayrıca denetimi gıda mühendislerinin değil de zabıtaların yapması durumun vehametini daha acı bir şekilde ortaya koymaktadır.

Nitrit, nitrat kimyasalları sucuğu daha albenili bir hale getirmektedir. Bazı üreticiler daha da güzel olması için bunu bolca eklemektedir. Bu durumda zehirli toksik etkileri de paralel olarak artar. Bu konuda halkımızın yapacağı pek bir şey olmasa da biz gıda mühendisleri elimizden gelenin fazlasını yapmalı, insanları bilinçlendirmek için gayret etmeliyiz. Bu konuda halkımızın bizlere destek olması yeterli olacaktır.

Sucuk alırken dikkat edilmesi gerekenler:

*Fermente veya ısıl işlem görmüş sucuktan hangisini alacağımıza karar vermeli, marketlerde ona göre stant dolaşmalıyız.

*Sadece üzerinde ısıl işlem görmüş veya fermente ibareleri olan sucukları tercih etmeliyiz. Üretici nasıl üretildiğini açıkça yazmalı.

*Ürün üzerinde orjinal etiketi ve içindekiler kısmı bulunmak zorundadır. Bazı marketler kendi logolarını veya fiyat etiketi yapıştırarak ürün üzerindeki bazı önemli ibareleri kapatabilirler. Kesinlikle bu konuda market çalışanlarını uyarmalısınız. Daha önceden bir marketin fiyat etiketiyle salam üzerindeki domuz logosunu kapattığını görmüştük. Halkımızın bu konuda daha irdeleyici olmasını umuyoruz.

*Fermente veya ısıl işlem görmüş sucuklarda paket üzerinde kasap sucuk, mangal sucuk gibi ibareler sizleri kandırmasın. Hiçbir anlam ifade etmezler. Siz ısıl işlem veya fermente sucuk yazısından başka bir yazıyı önemsemeyin*Kesinlikle alınan sucukların nemli bir görünümü varsa geri bırakın.

*Fermente sucukta et proteini en az % 16, yağ oranı en çok %40, nem oranı en çok %40, PH değeri en çok 5,4 olmalıdır. Bu değerin üstünde veya altında içerik ihtiva eden ürünü kesinlikle almayın ve gerekirse ALO 174 hattına şikayet edin. Bazı yerel üreticiler yasal sınırları bilmeden üretim yapıyorlar ve bu da sağlığımızı fazlasıyla etkiliyor.

*Sucuk ürünlerinde nişasta kullanılmamalıdır. İçindekiler kısmında nişasta varsa ürünü almayın.

Özet olarak, hangi sucuğu alacağımıza iyi karar vermeliyiz. Tercih yaparken güvenilir markalardan alışveriş yapılmalıdır. Zira 5 liraya da 50 liraya da sucuk bulunabilmektedir. Kalite farkını kendiniz görebilirsiniz.

Siz de yazımızı paylaşarak insanlarımızı bilinçlendirebilirsiniz.
Mutlu ve sağlıklı günlere…

Kaynaklar: https://saracoglufaydalari.com/fermente-sucuk-nedir-ne-demektir-isil-islem-ile-farki-nedir/ Editör :  Kemal UĞURLUAY

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Kemal UĞURLUAY

 Kategori  Gıda Güvenliği

44 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Kemal Uğurluay

Kemal Uğurluay ¬
ÜMMETİN DUYARSIZLIĞI
 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Çocuklara sağlıklı atıştırmalıklar Çocuklara sağlıklı atıştırmalıklar
Çocuklar için en sağlıklı atıştırmalıklar...
 
 Takvim

Mart 2019

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 14
 Bugün : 565
 Dün : 473
 Toplam : 411907
 Ip No : 3.91.79.74
     

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.5274 5.5373
  Euro 4.9872 5.0202
 
 Hava Durumu 
 ReklamPageRank Checker


helal gıda | Dernek Haberleri | Gıda Güvenliği | Gündem | Gıda Terörü | Katkı Maddeleri | SAĞLIK | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2013- Adana Gönüllü Gıda Güvenliği Merkezi Derneği - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.