Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

GIDA TERÖRİSTİ KİM? - Adana Gönüllü Gıda Güvenliği Merkezi Derneği
   
 GIDA TERÖRİSTİ KİM?

GIDA TERÖRİSTİ KİM?
 Yazı Boyutu

 Tarih : 04.01.2019 - 12:31:25 


GIDA TERÖRÜNDE SUÇLU KİM?


GIDA TERÖRÜNDE  SUÇLU KİM?

Dünyada her 10 kişiden birini etkileyen gıda zehirlenmeleri, ishalden kansere bu girdaba yenik düşen ortalama 400.000’i aşkın insan hayatını kaybederken; ülkemizde de 20.000 civarında insanın aynı durumdan mağdur olduğuna şahit oluyoruz. E şifreli katkı maddelerini kullanarak imal edilen gıdalar ve ilaçlar dokunulmaz değildir. Gerek üreticiler, gerekse denetleyicilerden en az kendi inanç ve sağlıkları kadar, tükenmeye mahkum edilen tüketicilerin helal beslenme ve sağlık haklarına saygılı olması istenilmelidir.   

Maalesef günümüzde Gıda Katkı Teröristleri, insan sağlığına hiçbir zarar verilmeyeceği bahanesiyle ve hangi miktarda kullanılacağını servis eden Dünya Sağlık, Gıda ve Tarım Örgütünün hipnozcu yasalarının kobayı olmuş durumdayız. Önceden kullanılmasına izin verilen birçok katkılar, sonradan analiz sonucu zararını öğrenen aynı örgütler tarafından kullanımı yasaklanmıştır. Ayrıca yürürlükte olduğu halde, bazı ülkeler tek taraflı olarak pek çok katkı maddesinin ülkelerinde kullanımını iptal etmiştir. Cilt hastalığını tetikleyen E123 (Sentetik Azo Boyası) ABD'de 42 yıldan beri yürürlükten kaldırılmış iken; E104 (Kinolin Sarısı), E131, E154, E173, E174, E175, E180, E215, E217, E236, E237 vs. WHO ve FAO'nun katkı maddeleri listesini Avustralya Kuzey Bölgesi Allerji Araştırma Merkezi  uygun görmemiş ve laboratuvarlarında çeşitli araştırmalara tabi tutarak, allerji, astım ve kanser riski bakımından tehlikeli olan maddelerin sayısını 83’e çıkarmıştır.

Ey Tükenmiş Tüketici!.. “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” Ancak akıl sahipleri öğüt alırlar. ( Zümer Suresi 9.) ayetinden habersiz misin? 

Ülkemizde kısmen bu gibi bilimsel çalışma ve araştırmalar yapılıyor olsa da halk sağlığı ve tüketici hakları açısından yeterli düzeyde değildir. Ey Anadolu İnsanı! Seni süründürerek tüketenleri tanımak ister misin?    “İnsanlardan öylesi vardır ki dünya hayatı konusundaki sözleri senin hoşuna gider; o, hasımların en yamanı olduğu halde kalbinde olana Allah’ı şahit de tutar. Hâkimiyeti ele aldığında ise ülkede bozgunculuk çıkarıp ürünleri ve nesilleri yok etmeye çalışır. Allah bozgunculuğu sevmez.” ( Bakara Suresi 204-205.) ayet  

Bu kararlılığımız, Gıda Katkı Maddelerini kullanarak üretilen Endüstriyel Gıda Maddelerine nasıl baktığımızı Seksen Milyon Anadolu İnsanı adına gıda üreticilerine, ithalatçılara ve devlet adına denetimi üstlenen yetkililere dikkat çekmeye devam edeceğiz.

Helal ve Haram kavramında Müslümanların kutuplaşması ve yakın dönemde gelişen gıda endüstrisi gittikçe yaygınlaşmış, klasik yiyecek ve içeceklerimiz de dahil yeni teknolojilerde üretilmiştir. Her gün yediğimiz ekmek gibi. Sağlık Stadına korsan giren kanser oyuncularına Kırmızı Kart gösterme zamanı gelmedi mi? Yılmayacağız, korkmayacağız. Sonuna kadar bu milletin layık olduğuna inandığımız iyilikler ve güzelliklerin kendilerine teslim edilmesine kadar mücadele edeceğiz.

Ayrıca detayları bilinmeyen birçok yeni gıda çeşitleri ortaya çıkmıştır. Gazlı içecekler, çiklet   vs. gibi. Müslüman tüketiciyi kördüğüme sokan bu hal, çözemediği iki sorunla başbaşa bırakılmıştır. Bize sunulan yiyecek ve içecekler Helal mi? Haram mı? Ya da sağlığa zararlı mı?

Sağlıkla ilgili soruna cevap bulmakta çokça zorlanmıyoruz. Zira bu konuda yapılan araştırmalarda, her türlü alerjik astım, kanser vb. çocukların beyinsel gelişmelerine menfi etkiler yapabilecek katkı maddeleri üzerinde durabilme cesaretinde olmalıyız. Müslümanların bu sahada da çalışmasına çok az rastlıyoruz. İlk soruna gelince de Katkı maddelerinin ve Endüstriyel gıda maddelerinin Helal mi? Haram mı? sorununa kesin ve tam cevap verebilmek için ciddi çalışmaların ve araştırmaların yapılması gerekir. Bunun için konusuna hakim İslam alimi, eczacılar, doktorlar, gıda ve ziraat mühendisleri, biyolog, farmakolog ve kimyager vb. Müslüman akademisyenlerle uluslararası işbirliği yaparak gerekli düzenlemeleri ortaya koymak zorundayız.

Mesela, E441 rumuzu ile gıda maddelerinin üretiminde kullanılan jelatin (kollagen, gelatin) isimli katkı maddesi hayvansal kökenlidir. Türkiye'de gıda sanayii yılda yaklaşık 9.000 ton toz jelatini tüketir olmuş, koyun, keçi ve sığır kemik ve derilerinden üretilen bu miktarın %25’i yerli ve %75’lik kısmı da kökeni belli olmayan jelatinin ithal edilmesiyle gıda üretim bandına girmiştir. İlaç fabrikalarında üretilen ilaçlardan bazılarında kullanılan kapsüller de kökeni bilinmeyen jelatinden yapıldığı bir gerçektir. Margarinlerden unlu gıda ürünlerine varıncaya kadar katkı maddesi olarak kullanılan E471, E472a-f rumuzlu Mono ve Digliseridler, hayvani yağ asitleri ya da bitkisel yağ asitlerinden elde edilebildiği bilinmektedir. İthalatta ise bu ayrıntı incelenmemekte gıda maddelerinin etiket ve ambalajlarında kısmen verilse de tüm ayrıntı verilmemektedir. E921 “Cystein ” rumuzlu katkı maddesi insan veya domuz kılından üretilmektedir. Tıpta ilaç, gıda da ve unlu gıdalarda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Bugün tıpta ve gıda endüstrisinde bitten, hamam böceğinden yengeç ayaklarına, kandan, domuzun her eczasına (pankreastan, kursağına varıncaya kadar) akla hayale gelmedik katkı maddeleri üretilmektedir. Bizim de midemize her gün bunların kullanıldığı gıda maddeleri girmektedir. Ülkemizde halen onlarca domuz üretim çiftliklerinde takriben yılda 700.000 baş domuz kesilip etleri, üretim yapan sucuk, sosis, salam fabrikalarına ve büyük market zincirlerine bazı turistik otel ve lokantalara intikal ettirildiğini medyadan öğreniyoruz. Batıda jelatin üreten firmaların domuz, sığır, koyun artıklarının karışımından ürettikleri bilinmekte, ancak gümrükten geçen ambalajlarının üzerine sonradan yapıştırılmış “sığır jelatinidir” etiketi ile büyük sahtecilik yapılmaktadır. Bilgisizlik, ilgisizlik ve sorumsuzluk neticesinde üzücü bir tablo karşımızda durmaktadır. Yahudi toplumu için dünyada “Kosher Food” damgası altında inançlarına uygun gıda maddeleri üretilmektedir. Anadolu insanı olarak, bizim de en az Yahudi toplumu kadar inançlarımıza uygun yaşama, yeme, içme ve tedavi olma hakkımız vardır.  Ancak bu hakkı hak etmek gerekir. Öncelikle, Tükenmeden Tüketme Bilincini oluşturmaya, bilgili olmaya, şuurlu olmaya mecburuz. Sonra da en az hakkımızı vermek istemeyenler kadar cesur olmalıyız. Gayemiz, insanlığın yaşama sevincini karartmak, hayatını zorlaştırmak değil, bilakis sıkıntıyı tespit edip çözüm üretmektir. “Öyleyse insan, yiyeceklerin(in kaynağın)a bir baksın!”  (Abese Suresi : 24.ayet)

En uygun çözüm yolu, bilinçli tüketicilerin örgütlenmesidir. İmalatçı ve ithalatçı firmaları uyarma, bu hizmetleri yerine getirebilmek için Akademik Araştırma Enstitüleri ve Modern Laboratuvarlar oluşturmalıyız. Gönüllü Gıda Güvenliği Merkezi Derneği olarak milletimizin bedensel ve ruhsal sağlığına sahip çıkmaya Tükenmemek için sağlıklı tüketmeye çağırıyoruz. Uyuyan değil, Gönüllü ve Bilinçli Uyandıran Tüketici olabilme dileğiyle… Editör :  Kemal UĞURLUAY

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 10 Puan Verildi
 Kaynak :  Kemal UĞURLUAY

 Kategori  Dernek Haberleri

129 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Kemal Uğurluay

Kemal Uğurluay ¬
ÜMMETİN DUYARSIZLIĞI
 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Çocuklara sağlıklı atıştırmalıklar Çocuklara sağlıklı atıştırmalıklar
Çocuklar için en sağlıklı atıştırmalıklar...
 
 Takvim

Mart 2019

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 19
 Bugün : 565
 Dün : 473
 Toplam : 411907
 Ip No : 3.91.79.74
     

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.5274 5.5373
  Euro 4.9872 5.0202
 
 Hava Durumu 
 ReklamPageRank Checker


helal gıda | Dernek Haberleri | Gıda Güvenliği | Gündem | Gıda Terörü | Katkı Maddeleri | SAĞLIK | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2013- Adana Gönüllü Gıda Güvenliği Merkezi Derneği - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.