Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

Diş Çürüten Gıdalar - Adana Gönüllü Gıda Güvenliği Merkezi Derneği
   
 Diş Çürüten Gıdalar

Diş Çürüten Gıdalar
 Yazı Boyutu

 Tarih : 25.12.2018 - 09:14:42 


Diş Çürümesine Sebep Neden Olan Gıdalar Nelerdir?


Günlük hayatta bizimle beraber en fazla etkiye uğrayanlardan biri de dişlerimizdir. Özellikle yaz aylarında bir sıcak bir soğuk tükettiğimiz yiyecek ve içecekler dişlerimizi çok fazla etkilemektedir. Sürekli göz önünde olan ve gün boyu bir şeyler yemek zorunda olduğumuz halde dişlerimize yeterince özeni göstermiyoruz. Yapı olarak güçlü olsalar da düzenli bakılması gereken dişlerimizi yediklerimiz ve içtiklerimiz de etkilemektedir. Bu yüzden günlük fırçalamanın yanında yediklerimize ve içtiklerimize de dikkat ederek onları korumalıyız.

Diş çürümesine ağız içindeki bakteriler neden olmaktadır. Dişlerimiz günlük hayatta tükettiğimiz şekerli ve nişastalı yiyeceklerin ağız içindeki bakterilerle asit oluşturmaktadır. Bu oluşan asitlerin dişlerin en hassas yeri olan diş minelerine zarar vermektedirler. Buda zamanla dişin tahrip olmasına ve dişte oyukların açılmasına neden olur. Diş çürümeleri hemen çürük olarak belli etmez kendini. İlk önce diş minesine zarar verir ve dişin tahrip olmasına neden olur. Daha sonra şekerli gıdaların tüketilmesiyle beraber oyukların oluşmasına ve dişin çürümesine neden olur. Ve son aşama olarak diş çürümeye başladığında sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerin dişlerinizi sızlatmasına neden olur.

Diş çürümesinin nedenleri nelerdir?

  • İlk öncelikle dişlerinize gerekli özeni gösterin. Buna günlük dişlerinizi düzenli bir şekilde iki kez fırçalayarak başlayabilirsiniz. Akşam fırçaladığımızda gün boyu ağzımızla yaptığımız tükettiğimiz tüm besinler ağzımızda bakteri olarak kalmaktadır kalıntı kalmadan dişlerimizin arasında kalan varsa bunların atılmasını sağlarız. Sabah fırçalandığında ise, gece boyunca biz uyusak da ağız içi bakteriler ve diş etlerimiz sindirimin birer parçası olduğundan çalışmaktadır. Gece boyunca oluşan ve gün içinde ferah bir nefese sahip olmanızı sağlayacak dişlerle güne başlamış olacaksınız.
  • Diş fırçanızın seçimini dikkatli yapın. Çok sert diş fırçası dişlerinize ve diş etlerinize zarar vereceğinden çok sert kullanmamalısınız. Yumuşak bir diş fırçası ise dişleriniz arasında kalan kalıntıları tam temizleyemeyeceğinden dolayı yumuşak bir diş fırçası da uygun bir seçim olmayacaktır. Bu yüzden ne çok sert nede çok yumuşak bir diş fırçası kullanmalısınız.
  • Dişlerinizle sert kabuklu yiyecekler kırmayın. Dişlerimiz normalde çok dayanıklıdır. Ancak sürekli sert yüzeylere temas ettiğinde aşınmakta ve dişinizi kaybetmeye kadar gidebilmektedir. 
  • Diş hastanelerine sadece dişinizle ilgili sorun yaşadığınızda değil rutin olarak diş bakımını yaptırmaya özen gösterin.

Diş çürümesine neden olan yiyecekler ve içecekler:

Şekerleme ve çikolatalar:

Yazımın içerisinde sıkça kullandığım şeker içerikli gıdalar dişlerimizin ve diş etlerimizin zayıflamasına neden olmaktadır. Sadece şekerleme ve çikolata değil, şeker ilaveli gıdalarda dişlerimizin çürümesine neden olmaktadır.

Gazlı içecekler:

pH değeri 7’nin altında olan gıdalar dişlerimize zarar vermektedir. Gazlı içeceklerin, meyve sularının ve enerji içeceklerinin  pH değerleri ise ortalama 2,5 civarındadır. Hem pH açısından hemde içerisindeki şeker yüzünden dişlerimize zarar vermektedir.

Jelibon ve lokum:

Yapışık gıdalar olarak adlandırılan bu yiyecekler diş etleri için oldukça zararlıdır. Çünkü hem şeker hemde sitrik asit içerirler. Aynı zamanda kuru meyvelerde yapışık gıda grubundadır. Dişlere yapıştığından dolayı bu adı almaktadır. Diş aralarında daha fazla kaldığından dişlerin çürümesine neden olmaktadır.

Beyaz ekmek:

Tükürükte amiloz enzimi bulunmaktadır ve bu enzim karbonhidratları şekere çeviren enzimdir. Ağızdaki bakteriler şekeri aside çevirir ve bu asit dişlerimize zarar vermektedir. Beyaz ekmek tüketiminde amiloz enzimi karbonhidratı şekere çevirir ve ağzımızda bir asit oluşturur. Oluşan asitte dişlerimizin çürümesine neden olmaktadır.

Sigara:

Sigara hem dişlerin çürümesine hem de kötü ağız kokusuna neden olmaktadır. Sadece dişlerimiz için değil sağlığımız içinde sigara tüketmemelisiniz. Editör :  Kemal UĞURLUAY

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Kemal UĞURLUAY

 Kategori  SAĞLIK

76 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Kemal Uğurluay

Kemal Uğurluay ¬
ÜMMETİN DUYARSIZLIĞI
 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Çocuklara sağlıklı atıştırmalıklar Çocuklara sağlıklı atıştırmalıklar
Çocuklar için en sağlıklı atıştırmalıklar...
 
 Takvim

Mart 2019

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 24
 Bugün : 565
 Dün : 473
 Toplam : 411907
 Ip No : 3.91.79.74
     

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.5274 5.5373
  Euro 4.9872 5.0202
 
 Hava Durumu 
 ReklamPageRank Checker


helal gıda | Dernek Haberleri | Gıda Güvenliği | Gündem | Gıda Terörü | Katkı Maddeleri | SAĞLIK | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2013- Adana Gönüllü Gıda Güvenliği Merkezi Derneği - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.