Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

FAO’dan Suriye tarıma yatırım çağrısı! - Adana Gönüllü Gıda Güvenliği Merkezi Derneği
   
 FAO’dan Suriye tarıma yatırım çağrısı!

FAO’dan Suriye tarıma yatırım çağrısı!
 Yazı Boyutu

 Tarih : 26.04.2018 - 08:56:19 


FAO’dan Suriye’nin geleceği için tarıma yatırım çağrısı!


BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Suriye için uluslararası yardım konferansına katılan ülkelere, toparlanma ve istikrarın bir motoru olarak tarıma yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

Suriye’de devam eden çatışmalar, ülkenin ve Suriye halkının geleceği için tarım ve gıda alanındaki yatırımların önemini daha da artırıyor.

Suriye’de gıda tedariki

Brüksel’deki Suriye için uluslararası yardım konferansında konuşan BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktör Yardımcısı Daniel Gustafson, önemli tersliklere rağmen tarımın, Suriye’deki gıda tedarikinin neredeyse yarısını karşılamaya devam ettiğini ve milyonlarca savunmasız Suriyeli için cankurtaran halatı hizmeti gördüğünü söyledi. Gustafson, şunları kaydetti:

“Bu, Suriye halkının ve tarım sektörünün direncinin güçlü bir ifadesidir. Ancak tarım sektörüne ve kırsal alanlardaki dayanıklılık programlarına ek yardımlar olmadan göçün yanı sıra gıda güvensizliği de artmaya devam edecek ve istikrara kavuşmak çok zor olacak.

Krizi ve etkilerini şiddetlendirmeye katkıda bulunan savunmasızlıkların temel nedenlerini ele almalıyız. Bunlar arasında özellikle yoksulluk ve sosyal hizmetlere erişimdeki kentsel-kırsal uçurum ve kitlesel kırsal işsizlik ve göçün itici güçleri olan iklim değişikliği ve artan su kıtlığı yer alıyor. Herkes Suriye krizine cevap vermede dayanıklılık yaklaşımının önemini ve insani ve kalkınma müdahaleleri arasında köprü kurma zorunluluğunu kabul etse de büyük fon sıkıntılarıyla karşılaşmaya devam ediyoruz.”

FAO, talep ettiği yardımın dörtte birini alabildi

Avrupa Birliği ve BM, insani yardımları seferber etmek ve BM liderliğindeki barış sürecine siyasi destek sağlamak için Brüksel’de 24-25 Nisan 2018 tarihlerinde toplanan konferansın eş başkanlığını üstlendi.

2018 Suriye için İnsani Müdahale Planı kapsamında, 120 milyon Amerikan doları yardım isteyen FAO, bunun sadece dörtte birini aldı.

Nüfusun üçte biri açlıkla karşı karşıya

Suriye’deki çatışmalardan önce nüfusun neredeyse yarısı için temel geçim kaynağı olan tarım, ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının dörtte birini oluşturuyordu. Bugün ise Suriye’deki nüfusun üçte biri ya da 6,5 milyon insan akut açlıkla karşı karşıya ve çatışmalar dünyadaki en büyük mülteci krizini sürdürmeye devam ediyor.

Çatışmaların çoğunlukla Suriye’nin ana tarım alanlarında yoğunlaşmasından dolayı, tarım sektörü fazlasıyla etkilendi. FAO çatışmanın başlamasından bu yana 16 milyar doları aşan toplam hasar ve kayıp tahmin ediyor. Büyük çaplı yer değiştirme, büyük çaplı hayvan kaybı ve yaygın altyapı hasarı gıda üretiminde büyük düşüşlere ve gıda fiyatlarında rekor artışlara yol açtı.

Her şeye rağmen üretiyorlar

Buna rağmen birçok çiftçi, hala çiftçilik yapıyor ve tarımın dayanıklılığını kanıtlıyor. Buğday üretimi, geçtiğimiz yıl 2 milyon metrik tona ulaştı. Bu, Suriye’nin bölge için bir ekmek sepeti olarak görüldüğü kriz öncesi dönemdeki kişi başına düşen miktarla aynı. Birçok aile kendi sebzelerini yetiştirmek ve hayvan yetiştirmek de dahil olmak üzere kendi gıda üretimini gerçekleştiriyor.

Bu nedenle hayatların yanı sıra geçim kaynaklarını da kurtarmak için gıda yardımlarının çiftçilik ve hayvancılık desteği ile birleştirilmesi anlamlı olacak.

FAO’nun Suriye ve mülteci barındıran ülkelerdeki çalışmaları

FAO ve ortakları hem hükümetin hem de muhalefetin kontrolü altındaki bölgelerdeki kırsal geçim kaynaklarını koruma ve eski haline getirme çabaları doğrultusunda çatışmanın başlangıcından bu yana Suriye’nin tamamında çok önemli destek verdi.

Sadece geçen yıl FAO’nun programları çiftçilerin bir yıl boyunca ilave 1,7 milyon insanı daha beslemek için yeterli miktarda buğday yetiştirmelerine yardım etti. FAO aşılama ve tedavi kampanyaları aracılığıyla ülkenin hayatta kalan 11 milyondan fazla hayvanının sağlam ve sağlıklı kalmasına da yardımcı oldu.

2018’de Suriye’de açlık yaşayan aileleri hayat kurtarıcı tarım ve hayvancılık üretimini arttırmak için destekleyen FAO, sulama kanalları gibi yapıları da koruyor ve inşa ediyor. Ayrıca gelir getirici fırsatlar yaratıyor ve ıslah ediyor.

Türkiye’deki Suriyeli mülteciler

FAO, birçok mülteci hane halkının gelirlerinin önemli bir kısmını gıdaya harcadığı komşu ülkelerde gıda üretimini ve gelir ve geçim fırsatlarını destekliyor.

Suriyeli mültecilerin yüzde 50’sinden fazlasının fakir veya sınırda gıda tüketimine sahip olduğu Ürdün’de FAO mikro bahçe ve diğer gıda üretimi, kırsal gıda ürünlerinin pazarlanması ve istihdam olanaklarını desteklerken, Türkiye’de ise mülteciler ve ev sahibi toplulukların savunmasız üyeleri ile küçük ölçekli tarımsal üretim, gelir getirici faaliyetler ve mesleki eğitim kursiyerlerini işlere yerleştirme konusunda çalışıyor.

Şimdiye kadar Belçika, Avrupa Birliği, Almanya, İrlanda, İtalya, Güney Afrika, İsveç, İsviçre, Türkiye, Birleşik Krallık, ABD ve BM’nin Ortak İnsani Yardım Fonu ve Merkezi Acil Müdahale desteğiyle mümkün olan çalışmaların devamı ise bağışçıların desteğinin sürmesine bağlı.
 Editör :  Kemal UĞURLUAY

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Kemal UĞURLUAY

 Kategori  Gündem

309 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Kemal Uğurluay

Kemal Uğurluay ¬
ÜMMETİN DUYARSIZLIĞI
 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Çocuklara sağlıklı atıştırmalıklar Çocuklara sağlıklı atıştırmalıklar
Çocuklar için en sağlıklı atıştırmalıklar...
 
 Takvim

Mart 2019

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 23
 Bugün : 565
 Dün : 473
 Toplam : 411907
 Ip No : 3.91.79.74
     

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.5274 5.5373
  Euro 4.9872 5.0202
 
 Hava Durumu 
 ReklamPageRank Checker


helal gıda | Dernek Haberleri | Gıda Güvenliği | Gündem | Gıda Terörü | Katkı Maddeleri | SAĞLIK | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2013- Adana Gönüllü Gıda Güvenliği Merkezi Derneği - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.