Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

2018’i Plastik Yılı - Adana Gönüllü Gıda Güvenliği Merkezi Derneği
   
 2018’i Plastik Yılı

2018’i Plastik Yılı
 Yazı Boyutu

 Tarih : 24.04.2018 - 16:34:59 


“Poşetlerden gelecek parayla Çevre Fonu kurulsun”


2018’i Plastik Yılı ilan eden WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından düzenlenen etkinliğe katılan çocuklar, “Geleceğimiz için plastik tüketimini azaltın” çağrısı yaptılar.

Dünyada her yıl 8 milyon ton plastik malzeme denizlere atılıyor. Plastik atık sorununda en büyük payı olan ülkeler arasında ise Türkiye 14’üncü sırada geliyor.

2018 Plastik Yılı

Bu durum WWF-Türkiye’yi (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) harekete geçirdi. 2018’i “Plastik Yılı”  ilan eden sivil toplum kuruluşu düzenleyeceği etkinliklerle tek kullanımlık plastik tüketimini azaltmak ve geri dönüşümünü artırmak için kamuoyunda farkındalık yaratacak, bir yandan da kalıcı iş modelleri geliştirmeye odaklanacak. Farkındalık artırmak için yapılacak etkinlikler ilk aşamada plastik tüketiminin yoğun olduğu mekân ve alışveriş merkezlerine odaklanacak.

Bu kampanyanın ilk adımı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesinde çocuklar için düzenlenen bir etkinlikle atıldı. 18 Nisan’da İstanbul Akmerkez’de gerçekleştirilen etkinlikte, çalışmalarında doğanın karşı karşıya olduğu tehlikeleri vurgulayan sanatçı Sevincy, çocukların da katılımıyla, deniz otobüslerinden çıkan plastik su şişelerinden bir deniz kaplumbağası yaptı. Deniz kirliliğinin baş aktörlerinden biri olan plastik atıkların deniz kaplumbağaları ve diğer deniz canlıları için oluşturduğu yaşam tehdidine de dikkat çeken eserde yüzlerce plastik su şişesi atığı kullanıldı."

Çocuklardan çağrı

WWF-Türkiye’nin Doğa Öncüleri Kulübü öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, çocuklar ‘Geleceğimiz için plastik kullanımını azaltın’ mesajı verdiler. Etkinlikte kısa bir konuşma yapan WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, “Türkiye’de tek kullanımlık plastikler nedeniyle ortaya çıkan atık miktarı geri dönüşüm kapasitemizin çok üzerinde. Bu devasa sorun en çok da gelecek nesilleri ilgilendiriyor ve endişelendiriyor” dedi.

Etkinlikte söz alan çocuklar bu hızla plastik tüketimine devam edilmesi durumunda 2050 yılında dünya denizlerinde balık sayısı kadar plastik olacağına dikkat çektiler ve taleplerini şöyle sıraladılar:

“Poşetlerden gelecek parayla Çevre Fonu kurulsun”

“Geleceğimiz için plastik kullanımını azaltın. 2019 itibarıyla plastik poşet ücretlerinden gelecek bütçeyle Çevre Fonu kurulsun istiyoruz. Alışverişte poşet istiyor musun diye sorulmasını ve çok kullanımlı çantanın yaygınlaştırılmasını talep ediyoruz. Maratonlarda, spor karşılaşmalarında, uçaklarda, otobüslerde, pikniklerde tek kullanımlık şişe, plastik çatal, bıçak ve pipet yerine matara gibi çok kullanımlı alternatifler kullanılmasını istiyoruz.”

Çağla Kubat, denizlerdeki plastik atıklara dikkat çekti

WWF-Türkiye etkinliğinin katılımcıları arasında, rüzgâr sörfünü Türkiye’ye tanıtan Çağla Kubat ile kızı da yer aldı. Yaşamının önemli bir kısmını denizlerde geçiren Çağla Kubat konuşmasında, “Bir sporcu olarak plastik atıklar yüzünden denizlerimizde yaşanan kirliliğe en yakından şahit olanlardan biriyim. Artık durum çok ciddi bir hâl almaya başladı. Geçen haftalarda plastik atıklar yüzünden rüzgâr sörfü yapmak tehlikeli olduğu için bir çocuk kampını iptal etmek zorunda kaldık. Hepimizin plastik atıklarla ilgili çok daha duyarlı olmamız gerekiyor” sözlerine yer verdi.

Eserleriyle atık azaltma ve doğa koruma konularına dikkat çeken sanatçı Sevincy ise deniz canlılarının plastik atıklar nedeniyle karşı karşıya olduğu tehdide dikkat çekti. Heykelin dış kabuğunu feribotlarda tüketilen plastik su şişeleriyle ördüğünü belirten sanatçı, üretim seanslarında da yer alan çocukların doğa harikalarını eski nesillerden daha iyi koruyacaklarına inandığını söyledi. Editör :  Kemal UĞURLUAY

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Kemal UĞURLUAY

 Kategori  SAĞLIK

274 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Kemal Uğurluay

Kemal Uğurluay ¬
ÜMMETİN DUYARSIZLIĞI
 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Çocuklara sağlıklı atıştırmalıklar Çocuklara sağlıklı atıştırmalıklar
Çocuklar için en sağlıklı atıştırmalıklar...
 
 Takvim

Mart 2019

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 38
 Bugün : 565
 Dün : 473
 Toplam : 411907
 Ip No : 3.91.79.74
     

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.5274 5.5373
  Euro 4.9872 5.0202
 
 Hava Durumu 
 ReklamPageRank Checker


helal gıda | Dernek Haberleri | Gıda Güvenliği | Gündem | Gıda Terörü | Katkı Maddeleri | SAĞLIK | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2013- Adana Gönüllü Gıda Güvenliği Merkezi Derneği - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.