Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

Beyaz Ekmek Sağlığa Zararlı mı? - Gönüllü Gıda Güvenliği Merkezi
   
 Beyaz Ekmek Sağlığa Zararlı mı?

Beyaz Ekmek Sağlığa Zararlı mı?
 Yazı Boyutu

 Tarih : 06.02.2013 - 09:40:25 


Soframızın baştacı olan katığımızın olmazsa olmazı ekmeğimizin hiijyenik şartlarda üretilmesi mi önemli? Yoksa Ekmeğin beyaz veya kepekli olması mı?


Beyaz ekmek sağlığa zararlı mı?

Ülkemizde gıda güvenliği ile ilgili hükümler genelde tüm ürünleri kapsayan konuları içeren düzenlemelerle oluşturulur. Örneğin katkı maddeleri, bulaşanlar, etiketleme gibi. Ancak insan beslenmesinde temel olan veya hile ihtimali yüksek olan ürünlere yönelik özel düzenlemeler de yapılır. Ekmek de bu ürünlerden biridir. Yıllardır ne şekilde üretileceği, içinde neler olup neler olmayacağı hatta gramajı mevzuat hükümleri ile belirlenmiştir.

Yapılan düzenlemelerin maksadı beyaz ekmeği karalamak değildir!

Ekmek ile ilgili en son düzenleme 4 Ocak 2012'de yapıldı ve 1 Temmuz 2012'de tümüyle yürürlüğe girdi. Yapılan kayda değer değişikliklerden biri de ekmek çeşitlerinin aynı anda tüketici tarafında ulaşılabilir olmasının sağlanmasıdır. Yapılan düzenleme ile tüketiciye ekmek çeşitlerini arz eden yerlere; tam buğday ekmeği, tam buğday unlu ekmek, kepekli ekmek de bulundurmak zorunluluğu getirildi. Düzenleme olumlu bir düzenlemedir. Çeşitli ekmek tüketiminin sağlanması hedeflenmektedir. Beyaz ekmeği yasaklayan ya da karalayan bir düzenleme değildir.

Ekmek çeşitlerinde Ürün güvenliği açısından var olan kriterler ve kurallar (katkı maddeleri, bulaşanlar, mikrobiyel yük v.b.) açısından beyaz ekmek ve tam buğday veya kepekli ekmekte bir fark yok.

"Beyaz ekmek katkılı, diğerleri doğal" ifadesi doğru değil

Fark besleyici özelliği açısından. Normalde un buğday tanesinin iç kısmından elde edilmekte. Buğday danesinin dışındaki kabuk kısmı kepekte; danenin üremesini sağlayan kısım olan ruşeym ise genelde ayrılan bölümde kalır. Oysa her iki kısım hem besleyici özellikleri açısından, hem de lifçe daha zengindir. Bu zengin kısmı ekmeğe belli oranlarda kattığınızda, veya tam tane ekmeği ürettiğinizde, bu ekmek sağlıklı beslenme açısından daha tercih edilen, daha besleyici ve sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olan bir ürün haline geliyor.

Ekmeğin beyaz veya kepekli değil, hijyenik şartlarda üretilmesi önemli!

Tartışma bu boyutu ile daha çok buğday ekmeği üzerinden. Oysa diğer tahılların ekmekleri de var. Çavdarlı ekmek gibi. Onları da belli bir denge ile tüketmek faydalı.

Yeni düzenleme ile çeşit ekmek tüketimi özendiriliyor. Bu olumlu bir yaklaşım. Ekmeğin çeşidi ne olursa olsun, hijyenik olarak ve iyi üretim teknikleri ile, usulüne ve mevzuata uygun olarak üretilmesini sağlamak lazım. Bunu sağladığınız ölçüde, ekmek ister beyaz olsun ister kepekli sağlığa zararından söz edilemez. Tercih edilmesi gereken ise, daha fazla vitamin ve lif tüketmek için kepekli veya tam buğday ekmeğinin tüketim oranını daha yüksek tutmak. Ayrıca ekmek tüketiminde çeşitliliği sağlamak. Bir de uyarıda bulunmak lazım; ister kepekli olsun, ister beyaz; Çölyak hastalarının, kendileri için özel üretilen ekmekler dışında; hangi tip olursa olsun gluten içeren buğday, arpa, yulaf ve çavdar ekmeğinden uzak durması gerekmektedir.

Medya İletişim: UMUT KABLAN (ERA MEDYA) 0.534.080 32 10

http://www.gidaguvenligikongresi.org/ Editör :  Kemal Uğurluay

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Başka Site

 Kategori  Sivil Toplum Kuruluşları

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Kemal Uğurluay

Kemal Uğurluay ¬
GIDA MI? YEME ALIŞKANLIĞI MI?

Yakup KALAYLI

Yakup KALAYLI ¬
BİR PANELİN ARDINDAN

Abdurrahman Sezgin

Abdurrahman Sezgin ¬
BAŞARININ SIRRI

SehimSAYGIDEĞER

SehimSAYGIDEĞER ¬
Yazı Eklenmemiş
 
 
gıda teröristleri ete de el attı. gıda teröristleri ete de el attı.
Son dönemlerdeki artan gıda fiyatlarını fırsat bilen gıda teröristleri ete de el attı. Et fiyatları her gün yükselirken merdiven altı üretimde hazırlanan ete ve sucuğa öyle şeyler katılıyor ki, insanın sağlığı tehdit ediliyor. ...

E-coli' yi Yok Ediyor!
Tarım, İşsizliği 2 Puan Geriye Çekti mi?
Helal ve Tayyib Ürünler Konferansı Sonuç Bildirgesi
UNUTMAMAK İÇİN...
Tarım Sektörü Büyümesi
Antibiyotiğin natifi Bal mı?
Validen çaya tek şeker genelgesi
Dünya Pirinç Üretiminde 478 Milyon Ton olur mu?
Çin'de gıda zehirlenmesindeki sayı yükseldi
 
 Takvim

Eylül 2014

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 1
 Bugün : 86
 Dün : 89
 Toplam : 39663
 Ip No : 54.161.175.231
     

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 2.2232 2.2272
  Euro 2.8624 2.8675
 
 Hava Durumu 
 ReklamPageRank Checker


sağlık | beslenme | katkı maddeleri | Sivil Toplum Kuruluşları | çukurova gıda güvenlikçileri | gıda siteleri | Gönüllü Gıda Güvenlikçileri | YASA-TÜZÜK-YÖNETMELİK | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 1999- Gönüllü Gıda Güvenliği Merkezi - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.